Važno je naglasiti da se pod „novozaposlenim licem” smatra osoba sa kojom je poslodavac sklopio ugovor o radu i koja je prijavljena na obavezno socijalno osiguranje u sistemu CROSO. Međutim, ako je osoba ranije bila zaposlena kod poslodavca koji je povezano lice sa trenutnim poslodavcem, ili bi to bilo da nije prestalo da postoji, ne može se smatrati novozaposlenim licem.
Bitno je napomenuti da se istovremeno može koristiti samo jedna od ponuđenih olakšica tokom celog perioda trajanja mere.
Poreske olakšice za zapošljavanje lica sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) odnose se na poslodavce koji zapošljavaju lica koja su prethodno bila nezaposlena i prijavljena na evidenciji NSZ.Uslov za novozaposlenog je da lice mora biti prijavljeno kao nezaposleno kod NSZ najmanje šest meseci bez prekida,ili tri meseca ako se zapošljava kao pripravnik, a poslodavci koji mogu koristiti olakšicu su pravno lice ili preduzetnik (knjigaš, paušalac i poljoprivrednik).
Poslodavci moraju da ispunjavaju i određene uslove da bi koristili ovu olakšicu.
“Zapošljavanje mora rezultirati povećanjem broja zaposlenih u odnosu na stanje na dan 31. mart 2014. godine. Ako je poslodavac osnovan nakon tog datuma, broj zaposlenih mora biti povećan u odnosu na 31. decembar prve godine poslovanja”, navodi Serafijanović.
Obim olakšice podrazumeva da poslodavac ostvaruje pravo na povraćaj plaćenih poreza i doprinosa, i to:
- 65 odsto za poslodavce koji zaposle od jedne do devet osoba
- 70 procenata za poslodavce koji zaposle od 10 do 99 lica
- 75 odsto za poslodavce koji zaposle 100 i više lica
Ova olakšica se može koristiti za zarade isplaćene zaključno sa 31. decembrom 2025. godine.
Poreske olakšice za zapošljavanje osnivača inovacionih društava
Ova mera odnosi se na osnivače privrednih društava koja se bave inovacijama i zapošljavaju sebe u sopstvenom preduzeću. Osnivač mora biti zaposlen u sopstvenom društvu i imati najmanje pet odsto vlasništva u preduzeću. Takođe, uslov je i da poslodavac ne sme imati povezana pravna lica ili, ako ih ima, ne sme ostvarivati više od 30 odsto prihoda od tih povezanih lica.
Korišćenjem ove olakšice poslodavac je 100 odsto oslobođen od poreza na zarade i 100 odsto plaćanja doprinosa.
Olakšica važi 36 meseci od dana osnivanja preduzeća. Maksimalna bruto zarada koja može biti oslobođena je 150.000 dinara mesečno.
Olakšice za zapošljavanje lica angažovanih na poslovima istraživanja i razvoja
Da bi ostvario pravo na ovu olakšicu, prema rečima poreske savetnice, zaposleni mora biti direktno angažovan na poslovima istraživanja i razvoja, ali to se ne odnosi na administrativne ili nadzorne poslove.
“Poslodavac mora biti pravno lice koje u okviru svoje delatnosti sprovodi istraživanja i razvoj za sopstvene potrebe. U tom slučaju imaće prava na olakšicu koja iznosi 70 odsto oslobođenja od poreza na zarade i 100 procenata oslobođenja od plaćanja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje”, objašnjava Serafijanović.
Rok važenja olakšice je sve vreme trajanja istraživačkog projekta.
Mere za novonastanjene zaposlene se odnose na visokokvalifikovane kadrove koji se doseljavaju u Srbiju radi zaposlenja. Uslovi su da zaposleni nije pretežno boravio u Srbiji u poslednje dve godine i da ima mesečnu bruto zaradu veću od 393.855 dinara. Zaposleni koji je mlađi od 40 godina i koji se vratio u Srbiju posle školovanja u inostranstvu mora imati mesečnu bruto zaradu veću od 262.570 dinara.
Ako su ispunjeni ovi uslovi, dobija se i pravo na korišćenje olakšice koja iznosi 70 odsto smanjenja osnovice za obračun poreza i socijalnih doprinosa. Olakšica traje pet godina od dana zaključenja ugovora o radu.
Izvor: Biznis.rs